Kategoriler
Saç Ekimi

Saç ekimi ciddi bir operasyondur

1. İlk aşama saç köklerinin travmasız bir şekilde elde edilmesidir. Emphaire ekibi, ensenin biraz üzerinden, sağlıklı ve dökülmeme özelliği taşıyan saç köklerini
ucu özel olarak dizayn edilmiş 0.6 – 1mm çaplı micro-motor punch aleti ile alır. Bu işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Bu prosedur esnasında saç köklerinin travmaya uğramamasına özellikle dikkat edilir. Alınan her saç kökü dokusu içindeki saç teli sayısı bir, iki veya üç civarında olabilir. Bu yöntemle bir günde 5000 – 10000 saç teli nakledilebilir. Seansların sayısı saç kökü nakli sayısına
ve kişinin saçsız veya seyrek olan alanının büyüklüğüne bağlıdır.
2. İkinci aşamada elde edilen köklerin önceden kararlaştırılan ve çizilen saçsız alanlarda yerleştirileceği kanallar özel “slitler” yardımı ile hazırlanır. Bu bölüm özel bir konsantrasyon ve tecrübe gerektirir. Çünkü ekilen yeni saçların çıkış yönleri, yoğunluğu ve buna bağlı olarak doğal gorünümü bu bölümde oluşturulur. Her alanda olduğu gibi saç ekiminde de tecrübe ve estetik vizyon çok büyük önem taşır. Ne yazık ki ülkemizde yasal olmamasına rağmen her yerde özellikle güzellik merkezi adı altında apartman katlarında, kuaför benzeri yerlerde saç ekimi yapılmaktadır.
Bu merkezlerde saç ekimi yaptıran birçok hasta meydana gelen komplikasyonlar dolayısıyla Emphaire’a başvurmaktadırlar.
3. Üçüncü ve son aşamada saç kökleri özel ekipman ve aletler yardımıyla yeni yerlerine yerleştirilirler. Saç köklerine temas edilmez ve dolayısıyla travma uygulanmaz.
Saç ekimi operasyonu sonrası 4.gün özel losyonlar ve şampuanlar ile ilk yıkama Emphaire bakım ekibi tarafından yapılır. Hastaya bakım ve takip için gerekli önerilerde bulunulur ve bakım CD’si verilir. FUE yönteminin belirgin olan üstünlüğü arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmamasıdır. Saçını çok kısa kullanmak isteyen kişiler açısından bu oldukça önemli bir detaydır. Ayrıca operasyon sonrası ağrı veya dokuda his kaybının olmaması da bu yöntemin tercih edilme nedenlerindendir. FUE yontemi ile kaş ve kirpik ekimi de kolaylıkla ağrısız ve kısa surede yapılabilmektedir. Sakal veya kaş bölgesindeki yara izlerine de kıl koku ekimi yapılarak izler kapatılır ve kamufle edilebilir. Emphaire’ın geliştirdiği özgün saç kökü elde etme yöntemi ve bu köklerin hiçbir travmaya maruz kalmadan ekim bölgesine yerleştirilmesi, operasyon sırasında ve sonrasında saç köklerinin canlılığını korumasına yardımcı olan mineral ve vitaminlerden oluşan ”Emphaire Besleme Sıvısı” sayesinde ekilen saçların tamamı tutmaktadır. Hastane şartlarında gerçekleştirilen saç ekim operasyonları, steril ve hijyenik bir ortam sağlamasının yanında hastaya ve hekime her türlü olanağın sunulmasının verdiği güven duygusu ile de önem kazanmaktadır.
Saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi olan tüm hastalara uygulanabiliyor. Erkek tipi saç dökülmesi, hayat boyu süren bir olay olmasının yanı sıra 39-40 yaşından sonra dökülme hızı yavaşlar. Dolayısıyla bu yaşların altındaki hastalarda ekim yapıldığında saç dökülmesinin devam edebileceği ve hastanın daha sonra 2’inci veya 3’üncü seanslara ihtiyaç duyabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Emphaire saç ekiminde FUT (follikuler unite transplantasyonu) ve FUE (follikuler unite ekstraksiyonu) olmak uzere iki ayrı yöntem kullanıyor. FUE yöntemi şu anda en sık kullanılan ve en popüler olan saç ekim yöntemidir.
FUT yönteminde başın arka bölgesinden alınan 3cm genişliğinde bir saç şeridinden hazırlanan kıl kökleri tek tek onceden tasarlanan alana ekilir. FUE yönteminde ise iki kulak arasındaki bölgeden tek tek bir mikrocihaz yardımı ile alınan kıl kökleri yine özel ekipmanlar yardımı ile tespit edilen saçsız bölgelere ekilir.
Saç ekimi 4 ila 8 saat kadar sürer. Süre kişinin saç açıklığının büyüklüğüne ve saç köklerinin yapısına göre uzayabilmektedir. Operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Hasta ekim sonrası üçüncü gün başlamak suretiyle günde bir kez başını yıkayarak bu kabuklanmayı önler. 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. Bu kabuklarla beraber ekim yapılan saçlar da dökülür. Böylece 15 gün ila 1 ay içinde hasta ekim öncesi görünümüne döner. İşlemden 20 gün sonra istenilen her kozmetik uygulama saç kesimi, fön, boya, perma vs. yapılabilir. Daha sonra 2-3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 2-3 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. Hastada değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. Daha sonraki dönemde her ay yüzde 10’luk bir artış olur ve ekilen saçların yüzde 90’ı ekim sonrası 9’uncu ayda ortaya çıkar. Kalan yüzde 10’u da 1 yıla kadar çıkmaya devam eder. Tüm ekimin sonucu 1 yılda alınmış olur. Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seans yapılabilir. Seanslar arası yine hastanın saç uzama süresine göre ayarlanmalıdır.
İki kulak arasındaki bölgede bulunan saç kökleri genetik olarak dökülmemeye şifrelenmiştir. Yaşam boyu saç üretirler. Bu kökler nakledildikleri yerde kendi gen özelliklerini taşıyacaklarından dolayı sizinle birlikte ömür boyu yaşayacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir