Kategoriler
Saç Ekimi

7 Adımda Fue Saç Ekimi Hakkında Tüm Bilgiler

1.adım : Saç Ekimi Hastasıyla İlk Görüşme ve Muayene

Hasta için “doğru doktoru bulmak”, hekim için “doğru hastayı bulmak” En önemli adımdır..

Sonraki adım; size saç ekiminin her ayrıntısının anlatılacağı 15 dakikalık görseller ile desteklenmiş ve doktorumuzun kendisinin sunumu ile yapılacak bilgilendirme seansıdır. Bu seansta saç ekimi ile ilgili tüm sorularınızı bizzat kendisine sorabilir, kaygı ve endişelerinizi paylaşabilir, saç ekimi yapılan hasta örneklerini görebilir, ameliyat ile ilgili tüm teknik detayları öğrenebilirsiniz. Saç Ekim uzmanları bu aşamaya oldukça önem vermekte, çünkü bilginin en güçlü silah olduğunun savunucusudur. Bu nedenle herhangi bir nedenle kliniğimizde opere olamasanız da; bilgili bir hasta olarak bu konuda olabilecek ve olamayacaklar hakkında talepleriniz şekillenmiş olacaktır.

Muayenede; hastamızın mevcut saç miktarı, dökülme bölgesinin genişliği değerlendirilir. Ayrıca kafatası şekli, saçının kalibrasyonu (tel kalınlığı), düz ya da kıvırcık olması (kıvırcık saç daha çok alan kapatır, alması zordur, yüksek fire oranı vardır), beyaz ya da siyah olması, dökülmesinin evrelemesi (Norwood’s sınıflaması) detaylı olarak not edilir.

Muayene sonrasında Doktorunuz hastasının mevcut saç miktarı ile kendisinden istediği saçlanmanın mümkün olup olamayacağını net bir şekilde ifade eder. Eğer hasta talebi ile ameliyat sonucu uyuşacaksa; ameliyat kararı alır. Aksi takdirde protez saç sistemlerini de içeren diğer alternatif yöntemlere hastasını yönlendirir.

Saç ekimi için il dışı ve yurtdışı başvurularda hastanın mevcut halini görmek çok önemlidir.

2. adım : Tasarım ve dizayn (Planlama)

Her estetik operasyonda olduğu gibi saç ekiminde de Doktor hastasının mevcut durumunu değerlendirerek, hasta talebini de göz önünde bulundurarak operasyonun en verimli şeklini dizayn ederek maksimum efektif kapatmanın nasıl bir topoğrafik alanda yapılabileceğine bizzat kendisi karar verir. İlk görüşmeden sonraki en önemli aşama olup operasyon planı bu aşamada şekillenir. Tasarım hatası yapılırsa saç ekiminde sıklık sorunu olabilir. Dizayn hatasında ön saç çizgisi problemleri yaşanabilir. Bu aşama tamamen doktorunuzun deneyimi ile alakalıdır.

3. adım : Saçların alınması (Greft alınması)

Saç ekimi (saç nakli, “hair transplantation” ) doku nakli operasyonudur. Bu operasyonda başarı; diğer doku nakillerinde olduğu gibi mikrocerrahi prensiplere dayalıdır. Bu prensipler;

Hem dokuya, hem de verici alana saygılı bir şekilde dokuyu almak. Greft alırken en ince punch kullanımı toplam greft sayısını arttırır, ancak greftlerin içerisine giren saç miktarını azaltır. Bu nedenle hastaya özel punch kalınlığı ile “en efektif grefti almak” çok önemlidir. Her zaman çok greft almak , çok saç ekmek demek değildir. Alınan greftler ekim işlemine kadar canlılığını yitirmemesi için, nemli bir ortamda, doku transferine uygun özel bir sıvıda saklanır.

(Kök hasarı yapmadan, minumum fire oranı “minimum transsection” ile greftler alınır. Ense bölgesini aşırı seyreltmeden,homojen greft alımı yapmak, durulması gereken yerde durmak gerekir. )

 

4. adım : Planlanan tasarım sahasında alıcı sahanın hazırlanması (Kanal açılması)

FUE saç ekiminin en önemli basamaklarından birisidir. Dokunun tutmasına uygun şartları sağlayarak hazırlamak. Greftin girebileceği minumum genişlikte ve köklerin tutabileceği derinlikte olmasıdır. Geniş açılırsa ekim işlemi çok rahat olur, dipleri çukur şekilde iyileşir, istenmeyen görüntüye neden olur. Hastanın greft kalınlığı ve uzunluğuna göre özel genişlik ve derinlikte yapılır. Saç ekiminde sıklık ve yön bu esnada belirlenir, mutlak suretle cerrahın bizzat kendisinin yapması gerekir.

5. adım : Dokuyu yeni bölgeye nakletmek (Ekim işlemi)

Uygun mikrocerrahi teknik ile nakil işlemini gerçekleştirmektir. Saç ekiminde “ekim” işlemini kök hasarlamadan yapmak önemlidir. Saçın canlı olan kısmı pulpa dediğimiz “kök” kısmı olup, mikropenset travması yaratılırsa mikroskopik kırıklar olacağı için (kök hasarı gözle görünmez) saç çıkmaz. Bu nedenle ekim işlemi deneyimli bir ekip tarafından, doktorun gözetiminde  yapılmalıdır.

6. adım: Uygun pansuman ve ilk yıkama

Saç Ekim Merkezlerinde ilk gün kapalı pansuman uygulanır. Sebebi ; ilk 24 saatte epitelizasyon (cerrahi bölgenin epitel ile kaplanarak su ve mikrop geçişine izin vermemesi) ancak sağlanır. Bu dönemde travma ile (elinizi uyku arasında kafanıza götürüp kaşırsanız) transplante edilen saçlar çıkabilir. Mutlak suretle kapalı pansuman yapılarak bu durumlardan korunmalıdır. İlk yıkama işlemi 24-48 saatte yapılabilir.

7. adım: Takip

Her estetik operasyonda olduğu gibi saç ekiminde de bu adıma çok önem verir. Sonuç odaklı çalışan bir klinikte “hasta takibi” çok önemlidir. Bu dönemde bazı hastalarımıza ek tedavi protokolleri ile destek sağlarız. Misafir ilişkileri departmanı peryodik aralıklarla opere ettiği hastaları arayarak kliniği ile iletişim kurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir